Nattokináza

Úvod OstatnéNattokináza

Nattokináza (nattokinase) je fibrinolytický enzým, ktorý sa získava z tradičného japonského jedla natto. V Japonsku natto sa po stáročia konzumuje ako mimoriadne zdraviu prospešná a na enzýmy bohatá základná potravina. Natto sú nelúpané zelené sójové bôby, ktoré sú fermentované baktériou Bacillus subtilis natto. Aby baktéria mohla stráviť výživné látky v sójových bôboch, produkuje veľké množstvo enzýmu nattokinázy, jednej z proteáz, zloženej z 275 aminokyselín. Proteázy sú všetky enzýmy, ktoré sú schopné štiepiť proteíny, pričom nattokináza sa špecializuje na štiepenie fibrínov, to znamená, že je fibrinolyticky aktívna. Toto z nej robí hodnotný systémový enzým.


Nattokináza (Nattokinase) podporuje funkčnosť srdca, priaznivo ovplyvňuje krvný obeh, komplexne a pozitívne pôsobí na kardiovaskulárnu sústavu. Nattokináza je potravinový doplnok, ktorý obsahuje dávku proteínov produkovaných natto baktériami (Bacillus subtilis natto). Znižuje viskozitu krvi a tím zabraňuje spomaleniu jej toku a možnosti vytvorenia trombu.

 

S vekom sa zvyšuje potenciál zrážania krvi, často na úkor fibrinolytickej aktivity. Fibríny sú sieťovo podobné, polymerizované proteíny a hlavná zložka systému zrážania krvi. Tvorbou jemnej sieťky pomáhajú uzatvárať rany. Nattokináza štiepi fibrín a môže tak mať pozitívny vplyv na metabolizmus fibrínu a zrážanie krvi. Početné štúdie sa zaoberajú pozitívnymi účinkami enzýmu na zrážanie krvi, tiež v pozitívnom spojení s pycnogenolom, OPC a arginínom.

 

Natokináza napomáha:

  • Pri nutnosti zvýšiť prekrvenie mozgových ciev
  • Pri potrebe zvýšiť prítok krvi v srdcových cievach – prevencia infarktu
  • Ako prevencia vzniku trombóz v tehotenstve, po operáciách, pri onkologických ochoreniach, pri cukrovke, pri užívaní antikoncepcie, a pod.
  • Pri problémoch v oblasti dolných končatinách (protrombické stavy, bércove vredy, opuchy, zvýšená pigmentácia, nedokrvenie končatín)
  • Ako prevencia tzv. economy class syndrom (trombózy v priebehu dlhých a častých letov lietadlom)
  • Pri aterioskleróze (zvápenatie tepien)
  • Pri osteopozóze (Nattokináza podporuje minerálnu hustotu tkaniva a tím predchádza zlomeninám kostí podmienenej osteporózou)